A valerian (macskagyökér) illóolaj története, előállítása.
A valerian növény vadon növekszik Észak-Amerikában, Ázsiában és Európában. Nyáron fehér, lila vagy rózsaszín apró virágokat termel. Az illóolajat a növény gyökereiből gőz-desztillálják. A valerian az egyik leghíresebb ősi gyógynövény, amelyet a modern fitoterápiában és a hagyományos orvoslásban használnak. A valerian illóolaj szívós illatú, meleg, fás, balzsamos tulajdonságokkal. Az olaj korától és a desztillációtól függően egyes valerián olajok kellemetlenebb szagúak lehetnek. A macskagyökér illóolaj nagy mennyiségben tartalmaz szeszkviterpéneket és szeszkviterpenolokat. A valerian olaj összetétele drámaian változhat a származási országtól és a termesztési körülményektől függően.
A valerian illóolaj felhasználása
A valerian aromája a desztillációtól, az olaj eredetétől és az olaj korától függően csípős és kellemetlen lehet. Ha úgy ítéljük, hogy az aroma nehezen tolerálható, az aroma nagy mértékben lágyítható, ha alacsony hígításban más illóolajokkal keverjük össze. A valerian illóolaj aromásan jól keveredik a levendulával, a római kamillával, a pacsulival és az édes naranccsal.
Legfőbb alkotóelemei: Valerianol, Bornil-acetát, Valeranone, Valeranal, Camphene, a-Keszil-acetát, Elemol
Mint minden más illóolaj esetében, a kopaiba illóolaj is megőrzi stabilitását és meghosszabbítja az eltarthatóságát, ha hűvös, száraz helyen, közvetlen napfénytől védett helyen, szorosan lezárt kupakkal tároljuk.
Biztonsági óvintézkedések
Ne használjon semmilyen olajat belsőleg és ne vigyen fel hígítatlan illóolajokat a bőrre az illóolajjal kapcsolatos ismeretek vagy szakképzett aromaterápiás szakember konzultációja nélkül. Forduljon aromaterápiás szakemberhez, mielőtt olajat használna gyermekeknél, időseknél, ha egészségügyi problémái vannak vagy gyógyszereket szed. Az olajat mindig olyan helyen kell tárolni, amely gyermekek számára hozzáférhetetlen.