Kérdésed van? Hívj minket, segítünk!

8:00-16:00-ig Tel: 06-70-617-14-40

Kérdésed van? Hívj minket, segítünk! 
8:00-16:00-ig  Tel: 06-70-617-14-40

Mi az ayurveda, az ajurvédikus orvoslás?

ayurveda, az ősi holisztikus gyógyítás

Tartalomjegyzék

Az ájurvédikus orvoslás (rövidítve “ájurvéda”) a világ egyik legősibb holisztikus (“egész testet érintő”) gyógyítási módszere. Több mint 3000 évvel ezelőtt, Indiában kezdték el alkalmazni.

Az ájurvéda azon a meggyőződésen alapul, hogy az egészség és a lelki jólét az elme, a test és a lélek közötti törékeny egyensúlytól függ. Az ájurvéda fő célja a jó egészség és a jó szokások elősegítése, nem pedig a betegségek elleni küzdelem. Az ájurvédikus kezelés azonban konkrét egészségügyi problémákat is megcélozhat.

Az ájurvéda világszerte a kiegészítő és alternatív gyógyászat (ún. CAM) egyik formájának számít.

Az ájurvédikus orvoslás története

Az ájurvéda az egészséges életmód elveivel foglalkozik, jelentése “az élet tanítása”. 

Létrejötte az indiai szent írásokból (Védák) eredeztethető, és a bölcsek (rishik) megvilágosodásának kifejezéseként jött létre.

Az ájurvédikus gyógyítás első említése, a Charaka Samhita az 1. századból származik. 

A második írás, a Sushruta Samhita az ájurvédikus sebészetről szól, és körülbelül 100 évvel az első említés után keletkezett. 

A harmadik legfontosabb ájurvédikus mű, az Ashtanga Hridayam a becslések szerint a 7. századból származik és összefoglalja az első két művet.

Az i. u. 5. század körül az ájurvédikus gyógyászat az akkor ismert világ minden részébe (Kína, Tibet, Perzsia, Arábia, Egyiptom, Görögország és Róma) eljutott. Ezekben az országokban az ájurvéda keveredett a helyi hagyományokkal, valamint az ország gyógyászati módszereivel. Volt, ahol ennek nyomán fokozatosan az orvosi iskolák előfutárai is létrejöttek. Természetesen a mai értelemben vett orvoslásról és tudományos ismeretekről ekkor még nem lehet beszélni. Mindez inkább arra irányuló erőfeszítés volt, hogy a rendelkezésre álló eszközökkel és ismeretekkel megértsék a betegségeket és azok kezelését. 

az ájurvedikus orvoslás története

Ájurvéda és életenergia

Az ájurvéda követői úgy vélik, hogy az univerzumban minden – legyen az élő vagy halott – összefügg egymással. Ha az elme, a test és a lélek harmóniában van az univerzummal, akkor egészségesek vagyunk. Ha valami felborítja ezt az egyensúlyt, megbetegszünk. Az egyensúlyt felboríthatja többek között genetikai (veleszületett) hajlam, balesetek, a klíma és az évszakok változásai, az életkor és a lelkiállapot.

Az ájurvédát gyakorlók szemlélete szerint minden ember az univerzumban található öt alapelemből áll: éter (űr), levegő, tűz, víz és föld.

Ezek az emberi testben összeadódva alkotják a három életerőt vagy energiát, amelyeket dosháknak (doshas)neveznek. Ezek az energiák irányítják a test működését. 

Ezek a következők: 

Vata dosha (éter és levegő) 

Pitta dosha (tűz és víz)  

Kapha dosha (víz és föld).

Mindenki a három dosha egyedi keverékét örökli. Valamelyik energia azonban általában erősebb a többinél. Mindegyik a test más-más funkcióját irányítja. Úgy tartják, hogy az embert érintő betegségek és egészségügyi problémák esélye a doshák egyensúlyával függ össze.

Vata Dosha

Aki gyakorolja az ájurvédát, tudhatja, hogy ezt az energiát tartják a legerősebbnek a három dosha közül. Olyan alapvető testi funkciókat irányít, mint például a sejtosztódás. Szabályozza továbbá az elmét, a légzést, a véráramlást, a szívműködést és a salakanyagok ürítését a bélrendszeren keresztül. 

A vata doshát megzavarhatja a félelem, a szomorúság és a túl késői ébredés.

Ha az Ön fő életereje a vata dosha, akkor nagyobb valószínűséggel alakulhat ki Önnél szorongás, asztma, szívbetegség, bőrproblémák és ízületi gyulladás.

ayurvedikus könyv

Pitta Dosha

Ez az energia irányítja az emésztést, az anyagcserét és néhány olyan hormont, amelyek az étvágyhoz kapcsolódnak.

A pitta doshát zavarhatják a savas vagy fűszeres ételek, valamint a túl hosszú napozás közvetlen napfényben.

Ha az Ön fő életereje a pitta dosha, feltételezhető, hogy nagyobb valószínűséggel alakul ki Önnél Crohn-betegség, szívbetegség, magas vérnyomás és fertőzés.

Kapha Dosha

Ez az életerő irányítja az izomnövekedést, a test erejét és stabilitását, a testsúlyt és az immunrendszert.

Működését megzavarhatja például a napközbeni túl sok alvás, a cukros ételek vagy a magas sótartalmú italok fogyasztása.

Ha az Ön életenergiája a kapha dosha, akkor asztma és más légzőszervi megbetegedések, rák, cukorbetegség, étkezés utáni hányinger és elhízás alakulhat ki Önnél.

A betegségek okai az ayurveda orvos szerint

Az egészség a szervezet kiegyensúlyozott állapota. Az immunitásnak is van egy hasonló definíciója, amelyet a szervezet egyensúlyi állapotának fenntartására szolgáló mechanizmusok összességeként határoznak meg. A szervezetben bekövetkező bármilyen változás biokémiai jelzések sorozatát váltja ki és bizonyos negatív változások megzavarhatják a szervezet egyensúlyát, ami – az ájurvéda szerint – különböző betegségek kialakulásához vezethet.

Az ájurvédikus kezelés

Az ájurvédikus kezelés során figyelembe veszik a páciens egyedi fizikai és érzelmi tulajdonságait, elsődleges életerejét és az itt felsorolt három elem közötti egyensúlyt.

Az ájurvéda arra törekszik, hogy felfedje a betegség természetét, és megállapítsa annak valódi okát. A rossz étrendre, az életmódra, az öröklődésre, a stresszre, a negatív gondolkodásra, valamint az érzelmi és energetikai egyensúlyra összpontosít.  

Életmódváltás

Az életmód megváltoztatásával, a helytelen sztereotípiák elkerülésével, az egészséges táplálkozással és a gyógynövények (vagy azok kivonatainak természetes étrend-kiegészítők formájában történő szedésével) bizonyos esetekben lehetséges az egészségügyi problémák és betegségek megelőzése és megszüntetése. 

 A légzőszervi, bőr, szív- és érrendszeri betegségek, emésztési és tápanyag felszívódási zavarok, migrén, elhízás, nőgyógyászati problémák, mozgásszervi rendellenességek, álmatlanság, fáradtság és a stressz okozta panaszok orvosi kezelése esetén a test természetes működésének támogatása is fontos. Ezt a támogatást megadhatjuk például a természetből származó gyógynövény kivonatok és vitaminok fogyasztásával.

ajurvéda típusok

Panchakarma

Az ájurvédikus kezelés alapvető célja, hogy megtisztítsa a szervezetet az emésztetlen tápláléktól, amely a szervezetben maradhat és betegséghez vezethet. A tisztító folyamatot “panchakarmának” nevezik, és célja a betegség tüneteinek javítása, valamint a test harmóniájának és egyensúlyának helyreállítása.

A tisztítási folyamatot a vér tisztítására irányul és gyógynövényekkel, növényi kivonatokkal, masszázsokkal, növényi kivonatokból készült olajokkal, valamint természetes beöntésekkel vagy hashajtókkal végzik.

Az ájurvéda követői mindenekelőtt a megelőzést és az egészséges életmódot hangsúlyozzák. A betegségeket sokkal könnyebb kezelni a kialakulásuk kezdetén, mint a késői stádiumokban. Az ájurvéda a legtöbb betegség eredetét a helytelen életmódban látja. Ezért számos ájurvédikus terápia az egészséges táplálkozásra és a természetes táplálékkiegészítőkre összpontosít. Az ájurvédában fontos tényező az ember arra irányuló elhatározása, hogy megváltoztassa az életét és egészséges életmóddal helyettesítse rossz szokásait és sztereotípiáit.

Hihetünk az ayurveda könyveknek, vagy csak trükk az egész?

Világszerte több országban is vannak államilag elismert ájurvédikus iskolák. Azonban egyelőre még nem létezik nemzetközileg elfogadott, szabványos képzés vagy minősítési program azok számára, akik ezt az alternatív terápiát szeretnék művelni.

Az ájurvéda elsősorban a beteg megfigyeléséről és az életenergia egyensúlyának megteremtéséről szól. Ha visszatekintünk a történelembe, amikor még nem voltak kifinomult diagnosztikai eljárások és valódi gyógymódok, érthető, hogy az akkor élő emberek a természet erejével, gyógynövényekkel, a test és a lélek harmóniájával próbáltak segíteni magukon. Manapság fejlett egészségügyi ellátás, gyógyszerek és étrend-kiegészítők is rendelkezésünkre állnak, amelyeket betegség vagy helytelen életmód esetén fogyaszthatunk.

Biztonságos-e az ájurvéda?

Az ájurvédikus gyakorlatok közé tartozik a jóga és a meditáció is. Ezek a 100%-ban biztonságos módszerek közé tartoznak az egészség, a fizikai és mentális vitalitás előmozdítására. 

Az ájurvédikus növényi gyógyszerek és a hagyományos receptúrák szerinti kivonatok, akárcsak a hagyományos gyógyszerek, okozhatnak mellékhatásokat, kiválthatnak allergiás reakciót, vagy kölcsönhatásba léphetnek más szedett gyógyszerekkel vagy gyógynövényekkel. 

Éppen ezért ajánlott egyeztetni a kezelőorvossal minden olyan kiegészítő gyógymódról, amelyet ki szeretne próbálni, illetve már alkalmaz.

Fontos!

A blogcikkeinkben közölt információk és állítások az étrend-kiegészítő és kozmetikum készítményeink összetevőiről, valamint azok hatásairól tudományos kutatások és klinikai vizsgálatok eredményein alapulnak. Ezeket az információkat az olvasók széles körű tájékoztatása céljából közöljük, és nem célunk bárkit, bármilyen módon termékek megvásárlására ösztönözni. A cikkekben közölt információk, illetve állítások alapját képező eredeti forrásokat minden esetben feltüntetjük a szöveges tartalom lezárásaként.
Fontos kihangsúlyozni, hogy az étrend-kiegészítők fogyasztása, illetve a kozmetikum készítmények használata nem helyettesíti a kiegyensúlyozott és változatos étrendet, valamint az egészséges életmódot. Fogyasztásuk, illetve használatuk nem helyettesíti továbbá a szakorvosi diagnózis felállítását, valamint a gyógyszeres, vagy bármilyen egyéb orvosi kezelést.
Mielőtt étrend-kiegészítőt fogyasztana, illetve kozmetikum készítményt használna, mindenképpen konzultáljon orvosával, különösen akkor, ha Ön terhes, szoptat, bármilyen egészségügyi problémája van, vagy gyógyszereket szed.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Népszerű cikkeink

Legkelendőbb termékeink

What Our Clients Say
3805 vélemény