Weboldalunk az ünnepek alatt is üzemel, azonban nincs kiszállítás 2024.12.24-től 29-ig és 2024.12.31-től 2025.01.01-ig. Ügyfélszolgálatunk 2025.01.06-tól újra elérhető.

Weboldalunk az ünnepek alatt is üzemel, azonban nincs kiszállítás 2024.12.24-től 29-ig és 2024.12.31-től 2025.01.01-ig. Ügyfélszolgálatunk 2025.01.06-tól újra elérhető.

Egészséges haj: a ragyogó frizura titkai

Ápolt és fényes haj vitaminokkal

Tartalomjegyzék

A szép haj mindig is az egészség és az ápoltság szimbóluma volt, kortól és nemtől függetlenül. Az ápolt frizura önbizalmat ad és pozitívan befolyásolja a mindennapi életünket. Az egészséges haj titka azonban nem csupán a genetika kérdése – a mindennapi hajápolási szokásaink, az étrendünk, a környezeti hatások és a tudatos odafigyelés egyaránt meghatározó szerepet játszanak benne. 

Érdemes elolvasnod cikkünket, ha szeretnéd, hogy a hajad hosszú távon is fényes, erős és ápolt maradjon! Megtudhatod többek között, hogy mi minden befolyásolhatja a haj egészségét és, hogy a megfelelő táplálkozás és a vitaminok legalább ugyanolyan fontosak-e, mint a külső ápolás.

Tarts velünk, hogy megtudd, mit érdemes megtenni annak érdekében, hogy egészséges legyen a hajad, továbbá mik segíthetnek a hajtípusodnak megfelelő hajápolási rutin kialakításában!

Mi befolyásolja a haj egészségét?

A fényes haj megőrzését, illetve a haj állapotát külső és belső tényezők egyaránt befolyásolják. Ezek kölcsönhatása együttesen határozza meg, mennyire lesz egészséges a hajad hosszú távon.

Külső tényezők

Időjárási viszonyok: Szélsőséges hideg, UV-sugárzás vagy szél gyorsíthatja a haj kiszáradását, töredezését.

Környezeti szennyeződés: A városi szmog és a porlerakódás egyaránt megterhelik a haj és fejbőr egészségét.

Hajformázási szokások: A gyakori hőkezelés, hajvasalás, forró levegős szárítás jelentősen károsítja a haj szerkezetét, ez különösen igaz a vékonyszálú haj esetében.

Belső tényezők

A hajhagymák sejtjei az egyik leggyorsabban osztódó sejtcsoport a testben, ezért különösen igénylik a megfelelő tápanyag ellátottságot. 

Táplálkozás: A megfelelő tápanyagbevitel elengedhetetlen – fehérjék, vitaminok, ásványi anyagok elégséges bevitele nélkül nem lesz egészséges a hajad.

Hormonális tényezők: A pubertás, a terhesség vagy a menopauza során bekövetkező hormonális változások jelentősen befolyásolják a haj sűrűségét és szerkezetét.

Életmód: A stressz, a kevés alvás és a dohányzás egyaránt rontják a haj állapotát.

A szép, ápolt haj alapszabályai

Egészséges hajápolási rutin

Az ápolt haj titka nem feltétlenül a drága kezelésekben rejlik, inkább az egyszerű, de következetes alapelvek betartásában.

Kíméletes hajmosási technikák

Sampon: Válassz a hajtípusodnak megfelelő sampont.

Dörzsölés helyett: Finoman, ujjbeggyel masszírozd a sampont a fejbőrödbe. Ezáltal kevesebb lesz a fejbőr számára a terhelés, de mégis serkenti a vérkeringést, ami pozitívan hat a hajhagymák állapotára is. A hajhosszra lecsorgó hab bőven elég a szennyeződések eltávolításához.

Öblítés hűvös vízzel: Meleg helyett inkább alacsony hőmérsékletű vízzel öblítsd le a hajad, hogy megőrizd a külső – kutikula – rétegének zártságát, így fényesebb és simább marad.

Balzsam a haj belső nedvességének megőrzéséért: A hidratáló hatóanyagokat (pl. argán- vagy shea-kivonat) tartalmazó hajbalzsamok lezárják a külső réteget, így kevésbé lesz repedezésre hajlamos a hajszál felülete.

Kíméletes hajtörlés: A frottír törölközős dörzsölés helyett inkább gyengéden, mikroszálas törölközővel, vagy pamut pólóval itasd ki a nedvességet hajból. Ezzel az apró odafigyeléssel is már jelentősen csökkenthető a töredezett haj kialakulásának kockázata.

Milyen gyakran mossunk hajat?

Fontos alapelv, hogy a hajmosás gyakoriságát lehetőség szerint ne a naptár, hanem haj és fejbőr egyedi igényei határozzák meg. A túl gyakori hajmosás károsíthatja a hajszálak természetes védőrétegét, a túl ritka pedig faggyú- és korparéteget képezhet a fejbőrön. Az arany középutat érdemes a fejbőr visszajelzései (zsíros tapintás, viszketés, lelapulás) alapján megtalálni, illetve folyamatosan finomhangolni. A bőrgyógyászati iránymutatások a következőket javasolják:

Haj-/fejbőr típus Hajmosás ajánlott gyakorisága
Zsíros, egyenes haj 2-3 naponta, vagy akár naponta, ha erősen zsírosodik
Normál vagy enyhén száraz haj Minden 2.-3. nap
Göndör, vastag szálú, száraz haj Heti 1-2 alkalom + mélyhidratáló kondicionálás
Színkezelt vagy kémiailag kezelt haj Heti 2 vagy kevesebb, szulfátmentes samponnal
Korpás, szeborreás fejbőr Hetente 2-3× gyógysamponnal, közöttük kímélő mosás

Extra hajápolási alapelvek röviden

Kíméletes fésülés: A hajon nedvesen ritka fogú fésű, szárazon pedig puhafejű kefe használata javasolt. Fésülködés közben ezáltal jelentősen csökkenthető a hajra irányuló húzóterhelés.

Éjszakai hajvédelem: Selyem vagy szatén párnahuzat használata jóval kevesebb súrlódást okoz, a hajnak, mint a pamut.

Fényes haj: természetes és kozmetikai megoldások

Egy ragyogó frizura elérése nem lehetetlen – néhány praktikus lépéssel és hatóanyaggal látványos eredményeket érhetsz el. Az alábbi ötletek közül kedvedre válogathatsz – attól függően, mennyi időd van, illetve milyen állapotban van aktuálisan a frizurád.

Villámfény házi olajokkal

Mit használj? Hogyan alkalmazd? Miért jó?
Kókuszolaj Diónyi mennyiséget oszlass el a száraz hajon, mosás előtt 15 perccel. Apró molekulái mélyre jutnak, így segít megtartani a nedvességet samponozáshoz.
Argánolaj 2-3 csepp a törölköző-száraz hajvégekre – nem kell leöblíteni. Tele van E-vitaminnal, segít a színfakulás ellen, és extra fényt ad.​
Jojobaolaj Pár csepp fésülés előtt a hajon eloszlatva. Utánpótlás a haj saját zsírrétege számára, anélkül, hogy elnehezítené.

Tipp: Kezdj nagyon kevés olajjal – ha túl sokat teszel fel, a haj megjelenése inkább mattra, mint fényesre vált.

Hajbalzsam, hajpakolás

Balzsam minden mosás után – akkor is, ha rohanós a napod. A pozitív töltésű balzsam megbékíti a felborzolt haj pikkelyeket, így azonnal simább, fényesebb lesz a hajszálak felszíne.

Ecetes-vizes öblítés: A filléres pH-trükk

A haj természetes pH-ja savas. Egy evőkanál almaecet + egy bögre víz keveréke mosás után visszaállítja a haj megfelelő kémhatását, ezáltal a haj külső rétege bezáródik, ami után simábbnak tűnik. Már egy 2 perces öblítés is látványos eredményt hozhat, ha festés vagy szőkítés miatt sprőddé vált a hajad.

Vitaminok és kollagén szerepe a hajápolásban

A haj egészségének fenntartásában a megfelelő külső ápolás mellett a belső táplálás is kulcsszerepet játszik. A hajhagymák a nap 24 órájában építik a keratin-rostokat. Ehhez a folyamathoz építőkövekre – vagyis aminosavak, vitaminok-és ásványi anyagok – jelenlétére  van szükség. Ha valamelyik összetevő hiányzik, a haj először lassabban nő, majd fakóvá válik, végül töredezni, vagy akár hullani is kezdhet. Az alábbi rövid felsorolás a legfontosabb hajvitaminokra és a kollagénre összpontosít.

A legfontosabb vitaminok hajra

A-vitamin: Elősegíti a sejtek növekedését, beleértve a hajat is. Segít fenntartani a fejbőr hidratáltságát.

B-vitaminok (különösen a biotin): A B7-vitamin, vagyis a biotin kulcsfontosságú a haj növekedéséhez és erősítéséhez.

C-vitamin: Erőteljes antioxidáns, amely védi a hajat a szabad gyökök károsító hatásaitól, valamint támogatja a kollagén szintézist.

E-vitamin: Hozzájárul a sejtek oxidatív stresszel szembeni védelméhez, ezáltal közvetetten serkenti a hajhagymák működését.

Kollagén a hajápolásban

A kollagén nemcsak a bőr rugalmasságáért, hanem a haj szerkezetének szilárdságáért is felel. Az életkor előrehaladtával a szervezet természetes kollagén termelése csökken, ez fontos tény a haj egészségének fenntartása szempontjából. A kollénpótlás kollagén peptidek formájában:

  • Javíthatja a haj hidratáltságát.
  • Segítheti a hajhagymák táplálását.
  • Hozzájárulhat a fényes haj eléréséhez belülről támogatva a hajszálakat.

Különböző hajtípusok és azok ápolása

Fényes és egészséges haj ápolása természetes módon

Minden hajtípus más törődést igényel, az ápolt haj fenntartásához tehát elengedhetetlen a hajtípusodnak megfelelő hajápolási rutin kialakítása. Ismerd meg a saját hajad igényeit, hogy mindig a lehető legjobb formában tartsd!

Zsíros haj kezelése

A fejbőr faggyúmirigyei néha túlzottan működnek, ilyenkor akár már a hajmosást követő napon is lelapul, csillog – de nem a jó értelemben. Nézzük, mit tehetünk ilyenkor!

Sűrűbb, de kíméletes hajmosás – A dermatológiai ajánlások szerint a zsíros haj akár naponta is mosható, feltéve ha enyhe, szulfátmentes samponnal teszed.

Célozd a faggyút – Szalicilsav, illetve teafaolaj tartalmú sampon hetente 1-2× segíthet szabályozni a túlzott fagyútermelést

Hajbalzsam, de okosan: Csak a hajvégekre tegyél, hogy ne terheld a hajtöveket.

Száraz sampon: Ha nincs idő mosni, fújj száraz sampont a választékokra, várj 30 mp-et, majd törölközővel óvatosan dörzsöld át – így felszívódik a felesleges olaj, ami tartást is ad a hajnak.

Töredezett hajvégek megelőzése

  • Alkalmazz rendszeresen hidratáló hajpakolásokat.
  • Használj hővédő hajápoló termékeket hajszárítás vagy hajvasalás előtt.
  • Vágasd rendszeresen a hajvégeket (6–8 hetente), hogy elkerüld haj töredezésének terjedését.

A festett haj kezelése

A színpompás frizura csodás, de a vegyi folyamatok kiszárítják a szálakat. Számos szakember tanácsolja, hogy lehetőleg maradjunk három árnyalaton belül a természetes hajszínhez képest, így a hajfestés során kevesebb oxidálószerre lesz szükség.

Életkori sajátosságok: egészséges haj fiatalon és idősebb korban

Az évek múlásával a haj szerkezete és igényei is változnak, tudatos ápolással azonban minden életkorban megőrizhető a haj egészsége és vitalitása.

Gyermekkor – finom hajszálak, minimális igénybevétel

A kisgyermekek haja még vékony és sérülékeny, a faggyúmirigyek csak lassan ébredeznek, ezért ritkán zsírosodik. Az American Academy of Dermatology (AAD) ajánlásai szerint a heti két-három alkalommal történő langyos vizes hajmosás bőven elegendő. Ehhez lehetőleg ehhez gyengéd, „könny-mentes” sampont válasszunk. A copfok és fonatok maradhatnak, de inkább laza gumival, hogy ne terheljük a hajhagymákat.

Tinik – a „zsíros haj korszak”

Pubertás korban a hormonok felpörgetik a faggyútermelést, ezért a frizura egy nap alatt is lelapulhat. A megoldás lehet a sűrűbb, de kíméletes mosás: akár naponta is, de lehetőleg szulfátmentes samponnal.

Húszas–harmincas évek: A hajnövekedés csúcsa

Ebben az időszakban nő a leggyorsabban és a legvastagabban a haj. A feladatunk főleg a védelem: hővédő spray formázás előtt, rendszeres hajvágás, fehérje- és vitamindús étrend. 

Negyvenes évek körül: Ritkuló haj

A nőknél csökkenő ösztrogén, a férfiaknál gyakori öröklött hajritkulás miatt a szálak vékonyabbnak, a haj kevésbé dúsnak tűnik. Érdemes évente vas-, D-vitamin- és pajzsmirigy-vizsgálatot kérni, fehérjedúsabban étkezni, és finom fejmasszázzsal serkenteni a fejbőr vérkeringését. Ha a hajritkulás már látványos, mindenképpen indokolt bőrgyógyász, vagy hajgyógyász felkeresése

Ötven felett – őszülés, száraz haj

A haj pigmentjét adó sejtek kimerülnek, a haj deresedik, közben kevesebb természetes olaj termelődik, ezért könnyebben alakul ki a száraz haj. Segíthet a hidratáló sampon-balzsam kombináció minden mosáskor, illetve havonta egyszer lila pigmentes sampon használata a sárgás tónus ellen.

Kollagén hajra az USA medicaltól

Ha szeretnéd hajad egészségét és szépségét belülről támogatni, érdemes olyan megbízható kollagén étrend-kiegészítőt választani, amely klinikailag igazolt forrásból származik.

Az USA Medical prémium minőségű kollagén készítményeinek legfőbb jellemzői:

Könnyű felhasználás, semleges íz
Hidrolizált kollagén por termékeink kiválóan oldódnak folyadékokban, és nem rendelkeznek tolakodó ízzel. A kollagén port egyszerűen hozzáadhatod kávéhoz, gyümölcsléhez, joghurthoz, smoothie-hoz vagy akár a reggeli kásádhoz is.

Tisztaság és kíméletesség
Az USA medical kollagén por és kollagén kapszula termékei nem tartalmaznak mesterséges adalékanyagot, ízfokozót, tartósítószert, édesítőszert. Így a szervezetedet felesleges terhelés nélkül, természetes módon támogathatod.

Klinikailag igazolt hatású kollagén források
Termékeink fejlesztésekor olyan kollagén-forrásokat választottunk, melyek hatékonyságát klinikai vizsgálatok is megerősítik.

Extra támogatás C-vitaminnal és hialuronsavval:
A készítményeink C-vitamin tartalma elősegíti a kollagén beépülését, emellet bizonyos termékeink hialuronsavat is tartalmaznak, ami által tovább támogathatod bőröd hidratáltságát és rugalmasságát.

👉 Kattints ide, és fedezd fel az USA medical kollagén kínálatát!

Fontos!

A blogcikkeinkben közölt információk és állítások az étrend-kiegészítő és kozmetikum készítményeink összetevőiről, valamint azok hatásairól tudományos kutatások és klinikai vizsgálatok eredményein alapulnak. Ezeket az információkat az olvasók széles körű tájékoztatása céljából közöljük, és nem célunk bárkit, bármilyen módon termékek megvásárlására ösztönözni. A cikkekben közölt információk, illetve állítások alapját képező eredeti forrásokat minden esetben feltüntetjük a szöveges tartalom lezárásaként.
Fontos kihangsúlyozni, hogy az étrend-kiegészítők fogyasztása, illetve a kozmetikum készítmények használata nem helyettesíti a kiegyensúlyozott és változatos étrendet, valamint az egészséges életmódot. Fogyasztásuk, illetve használatuk nem helyettesíti továbbá a szakorvosi diagnózis felállítását, valamint a gyógyszeres, vagy bármilyen egyéb orvosi kezelést.
Mielőtt étrend-kiegészítőt fogyasztana, illetve kozmetikum készítményt használna, mindenképpen konzultáljon orvosával, különösen akkor, ha Ön terhes, szoptat, bármilyen egészségügyi problémája van, vagy gyógyszereket szed.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Szerző

Picture of <p><strong>Jake Crossman</strong></p> <p style="font-size: 14px; margin-top: -5px; line-height: 1.2;">     Nutrition Specialist (CNC-NASM) <br>     Managing Partner, USA Medical <br>     Los Angeles </p>

Jake Crossman

Nutrition Specialist (CNC-NASM)
Managing Partner, USA Medical
Los Angeles

Szenvedélyesen érdekel az egészség, és lenyűgöz az emberi test bonyolultsága. Szeretek elmélyülni abban, hogy mit jelent valójában egészségesnek lenni, és keresni a módját, hogyan lehetne ezt újragondolni. Folyamatosan keresem az új kutatásokat és lehetőségeket, amelyek hozzájárulnak az egészség megőrzéséhez és fejlesztéséhez.

Ugyanakkor egyértelmű, hogy valami nincs rendben: a történelem legfejlettebb „egészségügyi rendszere” áll rendelkezésünkre, mégis milliók halnak meg olyan betegségekben, amelyeknek már régen nem kellene fenyegetést jelenteniük.

Ezeknek az okoknak próbálok utánajárni. Célom, hogy a megszerzett ismereteket érthetően osszam meg, hogy te is gazdagodhass ezzel a tudással, és hozzájárulhass a saját egészséged megőrzéséhez.

Népszerű cikkeink

Legkelendőbb termékeink

What Our Clients Say
4732 vélemény