Weboldalunk az ünnepek alatt is üzemel, azonban nincs kiszállítás 2024.12.24-től 29-ig és 2024.12.31-től 2025.01.01-ig. Ügyfélszolgálatunk 2025.01.06-tól újra elérhető.

Weboldalunk az ünnepek alatt is üzemel, azonban nincs kiszállítás 2024.12.24-től 29-ig és 2024.12.31-től 2025.01.01-ig. Ügyfélszolgálatunk 2025.01.06-tól újra elérhető.

A kalcium jótékony hatásai, forrásai és pótlása

kalcium felhasznalasa

Tartalomjegyzék

A kalcium olyan tápanyag, amelyre minden élő szervezetnek szüksége van, így az embernek is. Ez a szervezetben a legnagyobb mennyiségben előforduló ásványi anyag, és létfontosságú a csontok egészségéhez. Mit érdemes tudni a kalciumpótlásról, és a kalciumtartalmú étrend-kiegészítőkről?

Miért fontos a kalcium? 

A szervezet kalciumtartalmának mintegy 99%-a a csontokban tárolódik, a fennmaradó 1% pedig a vérben, az izmokban és más szövetekben található.

A kalcium részt vesz 

  • a normál véralvadási folyamatokban,
  • a normál energiatermelő anyagcsere-folyamatokban, illetve
  • a normál ingerületátvitelben.

A kalcium továbbá hozzájárul

  • a normál izomműködéshez, valamint
  • az emésztőenzimek normál működéséhez.

A kalcium szerepet játszik a sejtosztódási folyamatokban és a sejtek specializációjában, de szükséges a normál csontozat és a normál fogazat fenntartásához is. 

A felsorolt létfontosságú napi funkciók ellátása érdekében a szervezet azon dolgozik, hogy a vérben és a szövetekben egyenletes mennyiségű kalciumszintet tartson fenn. Ha a vér kalciumszintje túlságosan lecsökken, a mellékpajzsmirigy-hormon (PTH) jelzi a csontoknak, hogy szabadítsanak fel kalciumot a véráramba. Ez a hormon aktiválhatja a D-vitamint is, hogy javítsa a kalcium felszívódását a belekben. 

Miben van kalcium?

Az alábbi élelmiszerek jó kalciumforrásnak számítanak:

  • joghurt;
  • tej;
  • szardínia és lazac;
  • sajt;
  • tofu;
  • zöld leveles zöldségek, például a brokkoli és a kelkáposzta;
  • diófélék és magvak, különösen a mandula, a szezámmag és a chiamag; valamint
  • hüvelyesek és gabonafélék.

Napi ajánlott kalciumbevitel

Felnőtteknek naponta 1000 mg kalcium ajánlott, míg az 50 év feletti nőknek, valamint terhesség és szoptatás alatt napi 1200 mg a szükséges mennyiség. 

Mikor léphet fel kalciumhiány?

Az orvosok a következő esetekben javasolhatnak kalciumtartalamú étrend-kiegészítőt:

  • vegán étrend;
  • laktóz-intolerancia;
  • túl sok fehérje vagy nátrium fogyasztása, ami miatt a szervezet több kalciumtól szabadulhat meg;
  • csontritkulás;
  • hosszú távú kortikoszteroidos kezelés esetén; illetve
  • bél- vagy emésztőrendszeri betegségeknél, amikor nem tud jól felszívni a kalcium.

Kalcium túladagolás

Minden ásványi anyag vagy tápanyag esetében fontos, hogy a megfelelő mennyiséget vigyük be, mivel a túl sok kalciumnak negatív mellékhatásai lehetnek.

A kalcium túladagolásának tünetei lehetnek:

  • veseproblémák,
  • a lágyszövetek és az erek meszesedése,
  • vesekövek kialakulása, illetve
  • székrekedés.
kalcium és d vitamin

Kalcium tabletta és kapszula

A táplálékkiegészítők segíthetnek a kalciumpótlásban, amelyek leggyakoribb hatóanyagai a kalcium-karbonát és a kalcium-citrát, de előfordulnak szerves kalciumot tartalmazó készítmények is. A jobb felszívódás érdekében 500 milligrammnál nagyobb mennyiséget nem érdemes fogyasztani. Ahhoz, hogy a kalciumot a szervezet megfelelően tudja hasznosítani, elegendő D-vitaminra és magnéziumra is szüksége van.

Melyik a legjobb kalcium tabletta? Amelyik megfelelő mennyiségben tartalmaz kalciumot, emellett vegyszermentes alapanyagokból készült, valamint akkreditált laboratóriumokban tesztelték a hatóanyagtartalmát, így használata kellően biztonságos. 

Az étrend-kiegészítő készítmények nem helyettesítik az egészséges életmódot és a vegyes, kiegyensúlyozott étrendet.

Mire jó a kalcium-karbonát?

A kalcium-karbonát a kalcium egyik sója (CaCO3), amelyet foszfátpufferként használnak a hemodialízisben, savlekötőként a gyomor túlsavasodása esetén az emésztési zavarok és a gyomorégés átmeneti enyhítésére, valamint a kalciumtartalmú étrend-kiegészítőkben is gyakran előfordul. 

Az USA medical K2+D3 kapszulája a K2 és D3-vitamint mellett kalciumot is tartalmaz kalcium-karbonát formájában, sőt BioPerint is hozzáadtak a hatóanyagok felszívódásának segítésére. Ha kipróbálnál más prémium minőségű készítményt is, nézz körül a webshopunkban egyéb étrend-kiegészítőkért!

Fontos!

A blogcikkeinkben közölt információk és állítások az étrend-kiegészítő és kozmetikum készítményeink összetevőiről, valamint azok hatásairól tudományos kutatások és klinikai vizsgálatok eredményein alapulnak. Ezeket az információkat az olvasók széles körű tájékoztatása céljából közöljük, és nem célunk bárkit, bármilyen módon termékek megvásárlására ösztönözni. A cikkekben közölt információk, illetve állítások alapját képező eredeti forrásokat minden esetben feltüntetjük a szöveges tartalom lezárásaként.
Fontos kihangsúlyozni, hogy az étrend-kiegészítők fogyasztása, illetve a kozmetikum készítmények használata nem helyettesíti a kiegyensúlyozott és változatos étrendet, valamint az egészséges életmódot. Fogyasztásuk, illetve használatuk nem helyettesíti továbbá a szakorvosi diagnózis felállítását, valamint a gyógyszeres, vagy bármilyen egyéb orvosi kezelést.
Mielőtt étrend-kiegészítőt fogyasztana, illetve kozmetikum készítményt használna, mindenképpen konzultáljon orvosával, különösen akkor, ha Ön terhes, szoptat, bármilyen egészségügyi problémája van, vagy gyógyszereket szed.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Szerző

Picture of <p><strong>Jake Crossman</strong></p> <p style="font-size: 14px; margin-top: -5px; line-height: 1.2;">     Nutrition Specialist (CNC-NASM) <br>     Managing Partner, USA Medical <br>     Los Angeles </p>

Jake Crossman

Nutrition Specialist (CNC-NASM)
Managing Partner, USA Medical
Los Angeles

Szenvedélyesen érdekel az egészség, és lenyűgöz az emberi test bonyolultsága. Szeretek elmélyülni abban, hogy mit jelent valójában egészségesnek lenni, és keresni a módját, hogyan lehetne ezt újragondolni. Folyamatosan keresem az új kutatásokat és lehetőségeket, amelyek hozzájárulnak az egészség megőrzéséhez és fejlesztéséhez.

Ugyanakkor egyértelmű, hogy valami nincs rendben: a történelem legfejlettebb „egészségügyi rendszere” áll rendelkezésünkre, mégis milliók halnak meg olyan betegségekben, amelyeknek már régen nem kellene fenyegetést jelenteniük.

Ezeknek az okoknak próbálok utánajárni. Célom, hogy a megszerzett ismereteket érthetően osszam meg, hogy te is gazdagodhass ezzel a tudással, és hozzájárulhass a saját egészséged megőrzéséhez.

Népszerű cikkeink

Legkelendőbb termékeink

What Our Clients Say
4531 vélemény