Weboldalunk az ünnepek alatt is üzemel, azonban nincs kiszállítás 2024.12.24-től 29-ig és 2024.12.31-től 2025.01.01-ig. Ügyfélszolgálatunk 2025.01.06-tól újra elérhető.

Weboldalunk az ünnepek alatt is üzemel, azonban nincs kiszállítás 2024.12.24-től 29-ig és 2024.12.31-től 2025.01.01-ig. Ügyfélszolgálatunk 2025.01.06-tól újra elérhető.

A kálium szerepe az egészségvédelemben

kálium bevitel

Tartalomjegyzék

Miért olyan fontos ásványi anyag a kálium, és milyen funkciói vannak az elektrolitoknak? Miért kell odafigyelni a nátrium-kálium egyensúlyra, és mit tehetünk, ha pótlásra szorulunk ebből a nélkülözhetetlen makroelemből?

Mi is az a kálium?

A kálium egy ásványi anyag, illetve egyike a hét alapvető makroelemnek, amelyre az emberi szervezetnek szüksége van kulcsfontosságú folyamatok támogatásához. Több ezer évvel ezelőtt, amikor az emberek gyűjtögető és vadászó életformát folytattak, a kálium bőségesen szerepelt az étrendünkben, nátriumból viszont kevés volt benne.

Mára viszont az étrendünk kétszer annyi nátriumot tartalmaz, mint káliumot, mivel a feldolgozott ételekben nagyon sok a rejtett só, nem is beszélve az elégtelen káliumtartalomról. Ez az egyensúlyhiány, amely ellentétes az ember fejlődésével, vélhetően nagyban hozzájárul a magas vérnyomás elterjedéséhez.

Mire jó a kálium?

A szervezetben lévő kálium nagyjából 98%-a a sejtekben található. Ennek 80%-a az izomsejtjekben, míg a maradék 20% a csontokban, a májban és a vörösvértestekben. A kálium elektrolitként is funkcionál. Az elektrolitok az elektromos impulzusokat irányítják a szervezetben, és számos alapvető funkciót segítenek, többek között:

  • a vérnyomást,
  • a normál vízháztartást,
  • az izomösszehúzódásokat,
  • az idegimpulzusokat,
  • az emésztést,
  • a szívritmust, valamint
  • a pH-egyensúlyt.

A kálium hatása

A kálium hozzájárul

  • az idegrendszer megfelelő működéséhez, illetve 
  • a normál izomműködéshez, valamint 
  • részt vesz a normál vérnyomás fenntartásában.

Miben van kálium?

A kálium leggyakoribb táplálékforrásai:

  • a gyümölcsök, például sárgabarack, banán, kivi, narancs és ananász;
  • a zöldségek, például leveles zöldségek, sárgarépa és burgonya;
  • a sovány húsok;
  • a teljes kiőrlésű gabonafélék; illetve
  • a bab és diófélék. 

Alacsony káliumszint esetén az orvos felírhatja az ásványi anyagot étrend-kiegészítő formájában, míg súlyos hiány esetén intravénás kezelésre is szükség lehet. 

A WHO új irányelvei szerint a felnőtteknek naponta kevesebb mint 2000 mg nátriumot és legalább 3510 mg káliumot kellene fogyasztaniuk. Az egészséges embereknél a vesék hatékonyan távolítják el a felesleges káliumot, főleg a vizelet segítségével, így a túlzott káliumfogyasztás csak bizonyos betegségek (pl. veseelégtelenség) esetén lehet veszélyes. 

Hogyan alakul ki káliumhiány? 

Bár táplálkozásunkkal többnyire elegendő káliumot viszünk be, bizonyos állapotok járhatnak nagy káliumvesztéssel, például a krónikus hányás, a krónikus hasmenés vagy más olyan helyzetek, amikor sok vizet veszítünk. Káliumhiány előfordulhat még gyulladásos bélbetegségeknél is (Crohn-betegség, fekélyes vastagbélgyulladás), amelyek hasmenést és a tápanyagok felszívódási zavarát okozhatják. 

Egy 2018-ban publikált kutatás alapján a káliumhiány vagy hipokalémia különböző egészségügyi problémákhoz vezethet, többek között:

  • magas vérnyomáshoz,
  • vesekő kialakulásának kockázatához, illetve
  • alacsony kalciumszinthez a csontokban.
kálium szerepe, felhasználása

Káliumhiány tünetei

Enyhe káliumhiány esetén előfordulhat:

  • székrekedés,
  • fáradtság és
  • izomgyengeség.

Káliumpótlás étrend-kiegészítőkkel

Az élelmiszerekkel bevitt tápanyagokon túl bizonyos esetekben szükségessé válhat kálium szedése, amennyiben orvosunk ezt szükségesnek látja. Az étrend-kiegészítő készítmények viszont nem helyettesítik az egészséges életmódot és a vegyes, kiegyensúlyozott étrendet.

Az USA Medical Neuro Plus kapszulája a káliumon kívül több mint 22 féle vitamin és ásványi anyag felhasználása mellett 8 féle értékes növény és gyümölcs kivonatát tartalmazza az idegrendszer védelméért. Ha kipróbálnál más prémium minőségű készítményt is, nézz körül a webshopunkban egyéb étrend-kiegészítőkért!

Fontos!

A blogcikkeinkben közölt információk és állítások az étrend-kiegészítő és kozmetikum készítményeink összetevőiről, valamint azok hatásairól tudományos kutatások és klinikai vizsgálatok eredményein alapulnak. Ezeket az információkat az olvasók széles körű tájékoztatása céljából közöljük, és nem célunk bárkit, bármilyen módon termékek megvásárlására ösztönözni. A cikkekben közölt információk, illetve állítások alapját képező eredeti forrásokat minden esetben feltüntetjük a szöveges tartalom lezárásaként.
Fontos kihangsúlyozni, hogy az étrend-kiegészítők fogyasztása, illetve a kozmetikum készítmények használata nem helyettesíti a kiegyensúlyozott és változatos étrendet, valamint az egészséges életmódot. Fogyasztásuk, illetve használatuk nem helyettesíti továbbá a szakorvosi diagnózis felállítását, valamint a gyógyszeres, vagy bármilyen egyéb orvosi kezelést.
Mielőtt étrend-kiegészítőt fogyasztana, illetve kozmetikum készítményt használna, mindenképpen konzultáljon orvosával, különösen akkor, ha Ön terhes, szoptat, bármilyen egészségügyi problémája van, vagy gyógyszereket szed.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Szerző

Picture of <p><strong>Jake Crossman</strong></p> <p style="font-size: 14px; margin-top: -5px; line-height: 1.2;">     Nutrition Specialist (CNC-NASM) <br>     Managing Partner, USA Medical <br>     Los Angeles </p>

Jake Crossman

Nutrition Specialist (CNC-NASM)
Managing Partner, USA Medical
Los Angeles

Szenvedélyesen érdekel az egészség, és lenyűgöz az emberi test bonyolultsága. Szeretek elmélyülni abban, hogy mit jelent valójában egészségesnek lenni, és keresni a módját, hogyan lehetne ezt újragondolni. Folyamatosan keresem az új kutatásokat és lehetőségeket, amelyek hozzájárulnak az egészség megőrzéséhez és fejlesztéséhez.

Ugyanakkor egyértelmű, hogy valami nincs rendben: a történelem legfejlettebb „egészségügyi rendszere” áll rendelkezésünkre, mégis milliók halnak meg olyan betegségekben, amelyeknek már régen nem kellene fenyegetést jelenteniük.

Ezeknek az okoknak próbálok utánajárni. Célom, hogy a megszerzett ismereteket érthetően osszam meg, hogy te is gazdagodhass ezzel a tudással, és hozzájárulhass a saját egészséged megőrzéséhez.

Népszerű cikkeink

Legkelendőbb termékeink

What Our Clients Say
4108 vélemény