Weboldalunk az ünnepek alatt is üzemel, azonban nincs kiszállítás 2024.12.24-től 29-ig és 2024.12.31-től 2025.01.01-ig. Ügyfélszolgálatunk 2025.01.06-tól újra elérhető.

Weboldalunk az ünnepek alatt is üzemel, azonban nincs kiszállítás 2024.12.24-től 29-ig és 2024.12.31-től 2025.01.01-ig. Ügyfélszolgálatunk 2025.01.06-tól újra elérhető.

Kollagén adagolása: mennyit és hogyan szedjünk?

Kollagén por fogyasztása reggelihez

Tartalomjegyzék

A kollagén szedése ma már nemcsak az egészségtudatos emberek vagy a szépségápolás hívei körében trend, hanem egyre inkább a preventív egészségmegőrzés és a funkcionális táplálkozás szerves része. A kollagén szervezetünk egyik legnagyobb mennyiségben előforduló fehérjéje, amely a bőr, csontok, porcok, ízületek, inak és szalagok strukturális alapját képezi.

Azonban a kollagén fogyasztásakor felmerül a legfontosabb kérdés: mennyit, mikor és hogyan érdemes szedni? Ebben a cikkben részletesen körbejárjuk az ajánlásokat a kollagén adagolása kapcsán, az egyéni különbségeket (életkor, nem, aktivitási szint), valamint azt, hogy milyen típusú és formájú kollagén termékek érhetők el a piacon.

Mennyi kollagén kell naponta?

A kollagén adagolása szempontjából nem beszélhetünk egységes, mindenki számára meghatározott mennyiségről. Az optimális kollagén mennyiség, több tényezőtől is függ:

  • az egyén életkora és neme,
  • fizikai aktivitási szintje,
  • a kollagén fogyasztásának célja (pl. bőrfeszesítés, ízületi problémák),
  • illetve az alkalmazott kollagén típusa és formája.

Nők és férfiak kollagén szükséglete

A nemek közti különbségek a hormonháztartásra és az anyagcsere-folyamatokra is kihatnak. A nőknél különösen a menopauza után gyorsabban csökken a bőr alatti kötőszövet kollagéntartalma, emiatt fokozott kollagén pótlás lehet szükséges. A férfiaknál viszont az izomszövet és ízületi struktúrák megőrzésében kap kulcsszerepet a kollagén.

Ajánlott kollagén mennyiség életkor szerint

Napi kollagén szükséglet infografika

Az életkor előrehaladtával a testünkben lezajló természetes kollagén szintézis üteme lelassul. Már a 25. életévünk után, évi 1-2%-os csökkenés figyelhető meg, ami 40 éves kor felett már látványos bőröregedéshez, ízületi fájdalmakhoz és lassabb regenerációhoz vezethet. A releváns szakmai publikációk szerint szervezetünknek az alábbi mennyiségű,  – hidrolizált kollagén formájában történő  – kollagén pótlásnak már lehetnek pozitív hatásai.

20 – 30-as évek között: 2,5–5 g (megelőzés, bőrápolás)

31. – 50. év között: 5–10 g (bőr, ízület, regeneráció)

50+ év felett: 10–15 g (teljeskörű kötőszöveti támogatás)

Sportolóknak és aktív életmódot élőknek

Az izomzat, ízületek és inak fokozott igénybevételnek vannak kitéve sportolás közben, különösen azoknál, akik futnak, súlyzós edzést végeznek vagy kontakt sportot űznek.

Egyes kutatási eredmények szerint a kollagén peptidek segíthetik az ízületi fájdalmak enyhítését és a regenerációt. 

Kollagén típusok és hatásuk az adagolásra

A kollagén nem egyetlen molekula – napjainkig több, mint 28 típusát azonosították, ezek közül azonban az I-es, II-es, III-as, valamint az V-ös és X-es típusú kollagének a legjelentősebbek az emberi szervezet szempontjából.
Ezen típusok különböző testszövetekben fordulnak elő, és mindegyik egyedi funkciót lát el – ezért az optimális kollagén adagolás megértéséhez elengedhetetlen, hogy külön-külön is megvizsgáljuk őket.

I-es, II-es és III-as típusú kollagén

I-es típus

Ez a leggyakoribb kollagén típus, a bőr, csontok, inak, szalagok, haj és körmök fő építőköve. A szövetek rugalmasságáért, szakítószilárdságáért és szerkezeti integritásáért felel. A legtöbb szépségápolási céllal szedett kollagén por vagy kollagén kapszula tartalmaz I-es típusú kollagént.

II-es típus

A porcszövetek domináns kollagén formája. Az ízületi porc rugalmasságát és teherbírását biztosítja. A II-es típusú kollagént tartalmazó termékek célzottan az ízületi támogatás területére fókuszálnak. Ezeket gyakran kombinálják kondroitin-szulfáttal, glükozaminnal és hialuronsavval.

III-as típus

A bőr mélyebb rétegeiben, belső szervekben, valamint a véredények falában található. Gyakran az I-es típusú kollagén kiegészítőjeként funkcionál, támogatva a szöveti rugalmasságot. A bőr öregedésekor a III-as típusú kollagén gyorsabban csökken, mint az I-es típus – ez a ráncosodás megjelenésének egyik oka.

V-ös típusú kollagén és a  X-es típusú kollagén

Az V-ös típusú kollagén általánosságban kevésbé kerül említésre, pedig lényeges feladatot lát el a sejtek felszínén kialakuló szerkezetek, illetve bizonyos kötőszöveti rostok rendeződésének irányításában. Jelentősebb koncentrációban található meg a placentában is, ami arra utal, hogy fontos szerepe van az új szövetek létrejöttében.

A X-es típusú kollagén elsősorban a csontok kialakulásával és a porcok ásványi anyagokkal való telítődésével (mineralizációjával) függ össze. Egyes ortopédiai szakirodalomban megjelent tanulmányok alapján jelenléte hozzájárulhat a károsodott porcfelszín regenerációjához, továbbá elősegítheti a csontnövekedést.

Hidrolizált kollagén – jobban hasznosul?

A kollagén szintézise természetes módon is végbemegy a szervezetben, azonban a táplálékkal bevitt kollagénnek biológiailag jól kell hasznosulnia, hogy valódi hatást fejtsen ki. Az utóbbi években ezért is vált népszerűvé a hidrolizált kollagén vagy más néven kollagén peptidek fogyasztása.

A hidrolizálás (enzimes lebontás) során a kollagént kisebb, rövidebb aminosav-láncokká – vagyis peptidekké – alakítják, amelyek:

  • könnyebben emészthetők,
  • gyorsabban szívódnak fel a vékonybélben,
  • és hatékonyabban kerülnek be a vérkeringésbe, mint a natív kollagén.

Milyen formában szedhető a kollagén?

Ahogyan az étrend-kiegészítők piacán egyre többféle kollagén termék jelenik meg, úgy válik egyre fontosabbá annak megértése, hogy melyik forma mikor előnyös, milyen célt szolgál, és milyen felszívódást biztosít. 

Kollagén por, kollagén kapszula, vagy kollagén ital – melyik a jobb?

Napi kollagén adagolás kapszula formában

Az alábbiakban bemutatjuk a három leggyakoribb kollagén formulát, részletezve azok előnyeit és lehetséges hátrányait egyaránt.

Kollagén por

A hidrolizált kollagén por talán a legnépszerűbb és legsokoldalúbb forma.A kollagén porok között közül egyébként az egyik legnépszerűbb a hidrolizált marha kollagén, amely az I-es és III-as típusú kollagént tartalmazza.

Előnyei:

  • Rugalmasan adagolható, a kívánt mennyiségű kollagén könnyen kimérhető.
  • Semleges ízű változatban is elérhető, alapvetően jól oldódik vízben, kávéban, smoothie-ban.
  • Általában tisztább összetételű és nincs benne csomósodást gátló, édesítőszer vagy színezék)

Hátránya: Utazáskor, vagy munkahelyen körülményesebb lehet a fogyasztása, ezért nem olyan kényelmes, mint a kollagén kapszula.

👉 Ajánlás: Reggeli italhoz keverve, vagy edzés utáni fehérje turmixban a legideálisabb.

Kollagén kapszula

Kényelmes, egyszerűen adagolható kollagén forma. Ebben a kiszerelésben a napi adag kollagén peptid előre kimérten áll rendelkezésre.

Előnyei:

  • Könnyen hordozható, nem igényel előkészítést
  • Pontos kollagén-dózis biztosítása

Hátrányai:

  • Nagyobb adag beviteléhez (pl. 10 g) akár 10–15 kapszulát is be kell venni egyszerre
  • Lassabb felszívódás, mivel a kapszula először oldódik, csak utána kezdődik az emésztés

 

👉 Ajánlás: Utazáshoz, munkanapokra ideális választás.

Kollagén ital

Készen fogyasztható ital, amely gyakran extra vitaminokkal (C-, B-vitamin, hialuronsav) is dúsított. Gyakori, hogy ízesített formában kerül piacra.

Előnyei:

  • Napi kollagén adag + vitaminok egyben
  • Gyors és kényelmes fogyszthatóság

Hátrányai:

  • Általában magasabb ár
  • Tartalmazhat édesítőszereket, aromákat vagy csomósodást gátló anyagokat
  • Egyes formulákban kifejezetten alacsony lehet a kollagén koncentrációja

 

👉 Ajánlás: Ha szereted az ízesített készítményeket és egyszerű megoldást keresel, ez a megfelelő kollagén-forma, de ha lehet figyelj az összetevőlistára!

Túl sok vagy túl kevés kollagén – van ilyen?

Az étrend-kiegészítőkkel kapcsolatban gyakran merül fel a kérdés, hogy lehetséges-e túladagolás, vagy éppen ellenkezőleg, a túl alacsony adag teljesen hatástalan lehet-e.

Lehetséges túladagolás – kell ettől tartani?

A jó hír, hogy a hidrolizált kollagén alapvetően biztonságosnak tekinthető még nagyobb adagban is. 

Azonban, fontos megemlíteni, hogy a nagy mennyiségű kollagén fogyasztása megterhelheti az emésztőrendszert. Puffadás, enyhe hányinger vagy teltségérzet is jelentkezhet, főleg, ha nem elegendő folyadékkal történik a kollagén peptidek bevitele. Kollagén kapszula fogyasztása esetén a túl sok zselatin – ami kapszulahéj anyaga – szintén okozhat emésztési zavart.

Mennyi az elegendő a kollagén bevitel?

A napi kollagén bevitel ideális mennyisége nem egységesen meghatározott: függ az egyéni adottságoktól, a kívánt hatástól, a fennálló problémák súlyosságától, valamint attól is, milyen formában és milyen típusú kollagént használunk. Nem mindegy ugyanis, hogy hidrolizált peptidről vagy natív fehérjéről van-e szó; a rövidebb peptidláncok jobban felszívódnak, ezért kevesebb is elég belőlük.

Klinikai adatok alapján már napi 40 mg csirke-eredetű II-es típusú kollagén is érzékelhetően javíthatja az ízületek komfortját. 

Más célok – például a bőr rugalmasságának fokozása, haj- és körömerősítés vagy sport utáni regeneráció – rendszerint nagyobb mennyiséget igényelnek; a szakirodalom ezekre napi 2,5–10 g hidrolizált kollagén peptidet javasol. 

Aktív életmód mellett, amikor az izommunka és a felépülés támogatása a fő cél, 5–15 g közötti napi adaggal számolnak a legtöbb kutatásban.

Érdemes megjegyezni, hogy a fogyasztói visszajelzések alapján már egy mindössze 1 g-os napi dózis is hatékony lehet, ha a készítmény többféle peptidet – például I-es, II-es, III-as, V-ös és X-es típusú kollagént – ötvöz. Az ilyen, komplex összetétel az egész kötőszöveti rendszerre kiterjedő támogatást nyújthat, így egyszerre segítheti a bőr, az ízületek és a csontok egészségét.

Tippek a hatékony kollagén szedéshez

Ahhoz, hogy a kollagén bevitelünk valóban kifejtse pozitív hatását – legyen szó bőrápolásról, ízületi támogatásról vagy általános egészségmegőrzésről –, nem elég csupán kollagént szedni. A kollagén hatékonyságot több tényező is befolyásolja: a társított tápanyagok, vitaminok, nyomelemek és ásványi anyagok fogyasztása egyaránt ajánlott a kollagén mellé.

Mivel kombináld a kollagént a jobb felszívódás érdekében?

C-vitamin: A kollagén szintézis egyik legfontosabb kofaktora a C-vitamin. Hiányában a prolin és lizin aminosavak nem tudnak megfelelően hidroxilálódni, ami a kollagén tripla spirál szerkezetének gyengeségéhez vezet​. Ajánlott a napi minimum 100–200 mg C-vitamin fogyasztása természetes forrásból (pl. citrusfélék, paprika, acerola cseresznye) vagy étrend-kiegészítő formájában.

Cink: Részt vesz a sejtosztódásban, a gyulladáscsökkentésben és a fehérjeszintézisben, beleértve a kollagént is.

Réz: A kollagén molekulák közötti keresztkötések kialakulásában játszik kulcsszerepet. Természetes forrása például a diófélék és a teljes kiőrlésű gabonák.

Hialuronsav: Támogatja a szövetek hidratáltságát és javítja a bőr vízmegkötő képességét. Több prémium kollagén készítmény is tartalmaz extra hialuronsavat az összhatás fokozása érdekében.

Milyen étrend támogatja a kollagén termelést?

A kiegyensúlyozott étrend önmagában is javítja a szervezet kollagén termelési kapacitását. Íme a legfontosabb étrendi elemek:

Fehérjében gazdag ételek: Tojás, hal, csirke, marhahús, hüvelyesek.

C-vitaminban gazdag gyümölcsök és zöldségek: Kiwi, narancs, eper, brokkoli, paprika.

Esszenciális zsírsavak: Lazac, makréla, chia mag, lenmag: ezek támogatják a sejtek egészséges membránjának fenntartását.

Növényi antioxidánsok: Polifenolok (pl. zöld tea, kakaó, fekete áfonya) csökkenthetik az oxidatív stresszt, ami gyorsítja a kollagén lebomlását.

Víz: A bőr és a kötőszövetek megfelelő hidratáltsága elengedhetetlen, ehhez legalább napi 2,5 – 3 liter folyadékbevitel javasolt, lehetőleg víz formájában.

Hidrolizált kollagén az USA medicaltól

Amennyiben minőségi hidrolizált kollagén készítményt keresel, jó helyen jársz! Mutatjuk termékeink legfőbb ismérveit!

Könnyű felhasználás, semleges íz
Hidrolizált kollagén por termékeink kiválóan oldódnak folyadékokban, és nem rendelkeznek tolakodó ízzel. A kollagén port egyszerűen hozzáadhatod kávéhoz, gyümölcsléhez, joghurthoz, smoothie-hoz vagy akár a reggeli kásádhoz is.

Tisztaság és kíméletesség
Az USA medical kollagén por termékei nem tartalmaznak mesterséges adalékanyagot, ízfokozót, tartósítószert, édesítőszert. Így a szervezetedet felesleges terhelés nélkül, természetes módon támogathatod.

Klinikailag igazolt hatású kollagén források
Termékeink fejlesztésekor olyan kollagén-forrásokat választottunk, melyek hatékonyságát klinikai vizsgálatok is megerősítik.

Extra támogatás C-vitaminnal és hialuronsavval:
A készítményeink C-vitamin tartalma elősegíti a kollagén beépülését, emellet bizonyos termékeink hialuronsavat is tartalmaznak, ami által tovább támogathatod bőröd hidratáltságát és rugalmasságát.

👉 Kattints ide, és fedezd fel az USA medical prémium minőségű kollagén termékeit!

Záró összegzés

A kollagén adagolása alapvetően nem univerzális szabályok szerint történik – az optimális napi kollagén mennyiség meghatározása életkortól, nemtől, aktivitási szinttől és az egyéni céloktól is függ. A hidrolizált kollagén termékek különböző formái (por, kapszula, ital) biztosítják a legjobb felszívódást, de a sikerhez elengedhetetlen olyan a szinergikus tápanyagok bevonása is, mint például a C-vitamin, valamint különböző ásványi anyagok és nyomelemek bevonása is.

Ne feledd: a kollagén önmagában nem csodaszer, nem helyettesíti a kiegyensúlyozott étrendet és az egészséges életmódot. Azonban ezekkel kombinálva hatékonyan hozzájárulhat a hosszú távú egészségmegőrzéshez.

Fontos!

A blogcikkeinkben közölt információk és állítások az étrend-kiegészítő és kozmetikum készítményeink összetevőiről, valamint azok hatásairól tudományos kutatások és klinikai vizsgálatok eredményein alapulnak. Ezeket az információkat az olvasók széles körű tájékoztatása céljából közöljük, és nem célunk bárkit, bármilyen módon termékek megvásárlására ösztönözni. A cikkekben közölt információk, illetve állítások alapját képező eredeti forrásokat minden esetben feltüntetjük a szöveges tartalom lezárásaként.
Fontos kihangsúlyozni, hogy az étrend-kiegészítők fogyasztása, illetve a kozmetikum készítmények használata nem helyettesíti a kiegyensúlyozott és változatos étrendet, valamint az egészséges életmódot. Fogyasztásuk, illetve használatuk nem helyettesíti továbbá a szakorvosi diagnózis felállítását, valamint a gyógyszeres, vagy bármilyen egyéb orvosi kezelést.
Mielőtt étrend-kiegészítőt fogyasztana, illetve kozmetikum készítményt használna, mindenképpen konzultáljon orvosával, különösen akkor, ha Ön terhes, szoptat, bármilyen egészségügyi problémája van, vagy gyógyszereket szed.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Szerző

Picture of <p><strong>Jake Crossman</strong></p> <p style="font-size: 14px; margin-top: -5px; line-height: 1.2;">     Nutrition Specialist (CNC-NASM) <br>     Managing Partner, USA Medical <br>     Los Angeles </p>

Jake Crossman

Nutrition Specialist (CNC-NASM)
Managing Partner, USA Medical
Los Angeles

Szenvedélyesen érdekel az egészség, és lenyűgöz az emberi test bonyolultsága. Szeretek elmélyülni abban, hogy mit jelent valójában egészségesnek lenni, és keresni a módját, hogyan lehetne ezt újragondolni. Folyamatosan keresem az új kutatásokat és lehetőségeket, amelyek hozzájárulnak az egészség megőrzéséhez és fejlesztéséhez.

Ugyanakkor egyértelmű, hogy valami nincs rendben: a történelem legfejlettebb „egészségügyi rendszere” áll rendelkezésünkre, mégis milliók halnak meg olyan betegségekben, amelyeknek már régen nem kellene fenyegetést jelenteniük.

Ezeknek az okoknak próbálok utánajárni. Célom, hogy a megszerzett ismereteket érthetően osszam meg, hogy te is gazdagodhass ezzel a tudással, és hozzájárulhass a saját egészséged megőrzéséhez.

Népszerű cikkeink

Legkelendőbb termékeink

What Our Clients Say
4732 vélemény