Weboldalunk az ünnepek alatt is üzemel, azonban nincs kiszállítás 2024.12.24-től 29-ig és 2024.12.31-től 2025.01.01-ig. Ügyfélszolgálatunk 2025.01.06-tól újra elérhető.

Weboldalunk az ünnepek alatt is üzemel, azonban nincs kiszállítás 2024.12.24-től 29-ig és 2024.12.31-től 2025.01.01-ig. Ügyfélszolgálatunk 2025.01.06-tól újra elérhető.

A növényi (vegán) kollagén előnyei és hátrányai

A növényi kollagén előfordulása

Tartalomjegyzék

Az elmúlt években a kollagén iránt kiemelt érdeklődés mutatkozik az egészség-és szépségiparban. Ugyan az állati eredetű kollagén étrend-kiegészítők dominánsak a piacon, a növekvő igénynek köszönhetően, a táplálkozástudományi szakemberek folyamatosan keresik a fenntartható, etikus, módon készült vegán kollagén pótlás alternatíváit is. Éppen ezért napjainkban már a növényi étrendet követők számára is számos lehetőség kínálkozik, hiszen a kimondottan részükre készült kollagén étrend-kiegészítők közül kedvükre válogathatnak. Ezekkel a termékekkel kapcsolatban azonban felmerülhet néhány fontos kérdés: 

  • Vajon tényleg van olyan hatékony a növényi kollagén, mint az állati eredetű?
  • Milyen előnyökkel vagy esetleges hátrányokkal járhat a vegán kollagén fogyasztása?

Cikkünk elolvasása után többek között ezekre a kérdésekre is megkapod a válaszokat, valamint számos más érdekes információt is megtudhatsz a témával kapcsolatban. Készen állsz? Akkor vágjunk is bele!

Mi az a kollagén?

A kollagén az emberi testben a legnagyobb mennyiségben előforduló fehérje, amely nélkülözhetetlen a szövetek – például a bőr, az inak, a porcok és a csontok – rugalmasságának és szilárdságának megőrzéséhez. Testünk képes saját maga előállítani a kollagént, viszont ehhez megfelelő mennyiségű és minőségű aminosavak, vitaminok- és ásványi anyagok bevitele is egyaránt szükséges. Azonban ahogy öregszünk, a kor előrehaladtával szervezetünk egyre kevesebb kollagént képes előállítani, sajnos ez a folyamat többek között a bőr rugalmasságának elvesztéséhez és az ízületek merevségéhez is vezet.

Természetes kollagén források

Ahogy már említettük is, testünk képes a kollagén előállítására, bizonyos élelmiszerek fogyasztásával segíthetjük ennek a folyamatnak a hatékonyságát. Lássuk, melyek a legfontosabb természetes kollagén források!

Állati eredetű kollagén források

Bizonyos állati eredetű élelmiszerek, például a csontok, porcok, inak, valamint a halak bőre és szálkás részei, közvetlen módon tartalmazzák a kollagént. Nem véletlen talán, hogy a tudatos táplálkozás és a minőségi fehérjeforrások iránti érdeklődők körében különösen népszerűvé vált a hagyományos csontleves fogyasztása. A lassan, alacsony hőfokon főzött csontlevesből kioldódó kollagén kisebb peptidekre bomlik. Az ily módon kinyert, könnyen emészthető kollagén peptidek támogathatják a bőr, az ízületek és más kötőszövetek rugalmasságát, valamint ellenálló képességét. A marhából, vagy halból származó kollagén a magas minőségű aminosav-összetételnek köszönhetően egyaránt hatékonyan hasznosul a szervezetben, hiszen a C-vitamin, a cink és a réz megfelelő bevitele mellett ezek az építőkövek is hozzájárulnak a saját kollagénszintézis fenntartásához.

Növényi eredetű, kollagén szintézist támogató élelmiszerek

Ugyan a növényi ételek alapvetően nem tartalmaznak valódi kollagént, azonban a bennük lévő ásványi anyagok, fontos mikrotápanyagok és antioxidánsok révén támogatják a test saját kollagénképző folyamatait. A C-vitamin gazdag citrusfélék, a zöld leveles zöldségek, a hüvelyesek, valamint a magvak és diófélék egyaránt segíthetnek abban, hogy a szervezet hatékonyabban alakítsa át az étrendi fehérjéket kollagénné. Ezek alapján tehát, a „növényi kollagén” kifejezés – a növényi étrendet követők esetében – inkább a kollagénszintézist támogató mikrotápanyagokra utal, mintsem valódi kollagént tartalmazó növényi forrásokra.

Kollagéntermelést támogató ásványi anyagok és vitaminok

A következő tápanyagok, illetve azok forrásai kulcsfontosságúak a kollagén szintézisében:

Tápanyag Források
C-vitamin Paprika, brokkoli, kivi, citrusfélék (pl. narancs, citrom, grapefruit)
Cink Tökmag, szezámmag, lencse, csicseriborsó, kesudió
Réz Kakaópor, shiitake gomba, napraforgómag, kesudió
Prolin Magasabb fehérjetartalmú növények, pl. szója (szójabab, tofu), hüvelyesek (lencse, borsó, bab), olajos magvak (mogyoró, mandula), illetve kisebb mennyiségben zöldségek, különböző gombák
Glicin Leveles zöldségek (pl. spenót), hüvelyesek (szója, babfélék), magvak (tökmag, szezámmag), teljes kiőrlésű gabonák

A vegán kollagén étrend-kiegészítő termékek gyártása

Mindenek előtt fontos kihangsúlyozni, hogy az úgynevezett vegán kollagén termékek nem valódi kollagént tartalmaznak, hanem kollagén-szerű fehérjéket, azonban ezeket laboratóriumokban, biotechnológiai módszerekkel állítják elő. Emellet még tartalmaznak olyan összetevőket és tápanyagokat is, amelyek támogatják a szervezet saját kollagén termelését. A vegán kollagén étrend-kiegészítők alapanyagának gyártásakor az élesztőgombák, vagy esetenként a baktériumok játszák a kulcsszerepet, melyeket genetikai módosítás útján programozzák a kollagén-szerű fehérjék termelésére. A folyamat lépései a következők:


Genetikai módosítás

Olyan géneket juttatnak be a mikroorganizmusokba, amelyek kódolják a kollagén-szerű fehérjék előállításához szükséges aminosavakat. Ezek a gének gyakran állati eredetű kollagének DNS-szekvenciáit tartalmazzák, de úgy módosítják őket, hogy növényi alapú rendszerekben is hatékonyan működjenek.


Fermentáció

A módosított mikroorganizmusokat fermentációs tartályokban tenyésztik, ahol tápanyagokat, például cukrokat és ásványi anyagokat kapnak. A mikroorganizmusok ezen tápanyagok felhasználásával nagy mennyiségben képesek termelni a kollagén-szerű fehérjéket.


A fehérjék kivonása és tisztítása

A fermentáció során előállított fehérjéket kivonják a kultúrából, majd több lépésben tisztítják, illetve koncentrálják. Mindeközben eltávolítják a nem kívánt melléktermékeket, valamint a szennyeződéseket.


Stabilizálás 

A kollagén-szerű fehérjéket a folyamat utolsó lépésében további feldolgozásoknak vetik alá, hogy biztosítsák azok stabilitását és használhatóságát étrend-kiegészítőkben, vagy kozmetikai termékekben.

Kiegészítő tápanyagok a vegán kollagén termékekben

A vegán kollagén termékek gyakran tartalmaznak további hatóanyagokat is, amelyek támogathatják a bőr, a haj, valamint az ízületek egészségét.

  • Hialuronsav: Növényi fermentációval előállított hidratáló összetevő, amely a bőr nedvességtartalmát növeli.
  • Szilícium-dioxid: Gyakran bambuszból vagy kovaföldből nyerik, és szerepet játszik a kollagén rostok stabilizálásában.

Vegán kollagén pótlás tippek

Az eddigi információk alapján láthatjuk, hogy a „vegán kollagén” kifejezés meglehetősen ellentmondásos, hiszen a kollagén eredendően az állati szövetekből származó fehérje. Természetesen ettől függetlenül, a növényi alapú, illetve  vegán étrend elkötelezett hívei is tehetnek szervezetük kollagénszintéziséért. Esetükben a kulcs az aminosavak, valamint a mikrotápanyagok megfelelő mennyiségű és arányú bevitele. Emellett azonban az is fontos, hogy megteremtsük a test saját fehérje-előállító folyamataihoz szükséges körülményeket. Nézzünk néhány gyakorlati tippet!

Fontos a megfelelő fehérjebevitel

A táplálkozástudományi szakértők egyöntetűen hangsúlyozzák a fehérjében gazdag étrend fontosságát. Növényi fehérjeforrások – például a hüvelyesek, szójatermékek (tofu, tempeh), diófélék és magvak – biztosíthatják a kollagén építőköveit képező aminosavakat, így a glicint és a prolint. Az étrend megfelelő összetétele elősegítheti szervezeted saját kollagén termelésének hatékonyságát.

Csak bátran a C-vitaminnal!

A kollagén képződéséhez C-vitamin szükséges. Minél több C-vitaminban gazdag növényi élelmiszert fogyasztasz, annál inkább segíted szervezetedben a természetes kollagénképződés folyamatát.

Ne feledkezz el a nyomelemekől!

A cink és a réz egyaránt olyan nyomelemek, amelyek támogatják a kollagén szintézist. Ezeknek a mikrotápanyagoknak a jelenléte a szervezetben hozzájárul a bőr és a kötőszövetek optimális állapotának fenntartásához.

Sokat számít az életmód

A vegán kollagén pótlás hatékonysága nem csupán az étrenden múlik: a rendszeres testmozgás, az elegendő alvás, valamint a stressz csökkentése egyaránt pozitívan befolyásolhatják a kollagénképződés hatékonyságát. A kiegyensúlyozott életmód olyan környezetet, illetve feltételeket teremhet a szervezeted számára, amelyben a sejtek és szövetek könnyebben tudják megújítani magukat.

Növényi kollagének: pro és kontra

Vegán kollagén szedése

A vegán termékek, – így a növényi kollagének is  – egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek az egészségtudatos, vegetáriánus, illetve növényi étrendet követők körében. Azonban fontos megérteni, hogy ezek a növényi alapú alternatívák miben különböznek az állati eredetű kollagéntől, illetve fogyasztásuk milyen előnyökkel, vagy hátrányokkal járhat. Nézzük a részleteket!

Jellemző Állati eredetű kollagén Vegán kollagén / Növényi kollagén
Forrás Marha, sertés, csirke, hal, (ezen belül csontok, kötőszövetek, bőr) Növényi alapú összetevők, élesztő gombák és baktériumok által támogatott fermentáció során létrejövő fehérjék
Valódi kollagén tartalom Igen, közvetlenül tartalmaz valódi kollagént, amelyet a szervezet könnyen fel tud használni Nem, helyette kollagén-szerű fehérjéket és/vagy kollagéntermelést támogató tápanyagokat tartalmaz
Biohasznosulás Magas, mivel a hidrolizált kollagén peptidek könnyen felszívódnak és közvetlenül felhasználhatók a szervezetben Közepes, mivel a növényi összetevők ugyan támogatják a szervezet saját kollagén termelését, de a hatás közvetett és időigényesebb
Tudományos bizonyítékok Számos tanulmány alátámasztja hatékonyságát a bőr, ízületek és szövetek támogatásában Kevesebb kutatás áll rendelkezésre, és az eredmények nem elég meggyőzőek
Fenntarthatóság Alacsonyabb, mivel állati eredetű termékek előállítása jelentős környezeti terheléssel jár Magasabb, mivel növényi alapú és bioengineered megoldások kevesebb környezeti hatással rendelkeznek
Etikai szempontok Állati eredetű, ami etikai aggályokat vet fel a vegánok és az állatvédők körében Etikus a vegánok és az állatvédők körében, mivel nem tartalmaz állati eredetű összetevőket
Ár Általában alacsonyabb, mivel széles körben elérhetők a termékek Gyakran drágább, mivel a biotechnológiai előállítási folyamatok költségesebbek
Allergének A hal alapú kollagén a hal-allergiában szenvedők számára problémás lehet Általában mentes az állati allergénektől, így szélesebb körben fogyasztható
Támogató összetevők
(C-vitamin, antioxidánsok, nyomelemek, amelyek segítik a kollagén szintézist)
Általában igen, de nem minden termékben Általában igen, de nem minden termékben

 

Összefoglalás

A növényi kollagének legfőbb előnye az állati eredetű kollagénekkel szemben, hogy könnyen illeszthetők a vegán, illetve vegetáriánus étrendhez. Azonban fontos megjegyezni, hogy a növényi kollagén termékek nem tartalmaznak teljes kollagén molekulákat, és hatékonyságuk sem bizonyított még teljesen kutatások által. Végső soron a megfelelő kollagén termék kiválasztásakor mindenkinek figyelembe kell vennie az egyéni preferenciáit, értékrendjét és egészségügyi céljait egyaránt.

 

Fontos!

A blogcikkeinkben közölt információk és állítások az étrend-kiegészítő és kozmetikum készítményeink összetevőiről, valamint azok hatásairól tudományos kutatások és klinikai vizsgálatok eredményein alapulnak. Ezeket az információkat az olvasók széles körű tájékoztatása céljából közöljük, és nem célunk bárkit, bármilyen módon termékek megvásárlására ösztönözni. A cikkekben közölt információk, illetve állítások alapját képező eredeti forrásokat minden esetben feltüntetjük a szöveges tartalom lezárásaként.
Fontos kihangsúlyozni, hogy az étrend-kiegészítők fogyasztása, illetve a kozmetikum készítmények használata nem helyettesíti a kiegyensúlyozott és változatos étrendet, valamint az egészséges életmódot. Fogyasztásuk, illetve használatuk nem helyettesíti továbbá a szakorvosi diagnózis felállítását, valamint a gyógyszeres, vagy bármilyen egyéb orvosi kezelést.
Mielőtt étrend-kiegészítőt fogyasztana, illetve kozmetikum készítményt használna, mindenképpen konzultáljon orvosával, különösen akkor, ha Ön terhes, szoptat, bármilyen egészségügyi problémája van, vagy gyógyszereket szed.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Szerző

Picture of <p><strong>Jake Crossman</strong></p> <p style="font-size: 14px; margin-top: -5px; line-height: 1.2;">     Nutrition Specialist (CNC-NASM) <br>     Managing Partner, USA Medical <br>     Los Angeles </p>

Jake Crossman

Nutrition Specialist (CNC-NASM)
Managing Partner, USA Medical
Los Angeles

Szenvedélyesen érdekel az egészség, és lenyűgöz az emberi test bonyolultsága. Szeretek elmélyülni abban, hogy mit jelent valójában egészségesnek lenni, és keresni a módját, hogyan lehetne ezt újragondolni. Folyamatosan keresem az új kutatásokat és lehetőségeket, amelyek hozzájárulnak az egészség megőrzéséhez és fejlesztéséhez.

Ugyanakkor egyértelmű, hogy valami nincs rendben: a történelem legfejlettebb „egészségügyi rendszere” áll rendelkezésünkre, mégis milliók halnak meg olyan betegségekben, amelyeknek már régen nem kellene fenyegetést jelenteniük.

Ezeknek az okoknak próbálok utánajárni. Célom, hogy a megszerzett ismereteket érthetően osszam meg, hogy te is gazdagodhass ezzel a tudással, és hozzájárulhass a saját egészséged megőrzéséhez.

Népszerű cikkeink

Legkelendőbb termékeink

What Our Clients Say
4107 vélemény