Weboldalunk az ünnepek alatt is üzemel, azonban nincs kiszállítás 2024.12.24-től 29-ig és 2024.12.31-től 2025.01.01-ig. Ügyfélszolgálatunk 2025.01.06-tól újra elérhető.

Weboldalunk az ünnepek alatt is üzemel, azonban nincs kiszállítás 2024.12.24-től 29-ig és 2024.12.31-től 2025.01.01-ig. Ügyfélszolgálatunk 2025.01.06-tól újra elérhető.

Top 5 egészséges életmód trend

Tartalomjegyzék

Az újévi fogadalmak döntő százaléka fizikális és mentális állapotunk javítására, önfejlesztésre és életkörülményeink gazdagítására terjed ki. 2020-ban és 2021-ben a mentális egészség még nagyobb szerepet kapott, mint a megelőző években és egyre többen keresnek alternatív egészségügyi megoldásokat állapotuk javítására.

Az egészség és a wellness kérdésköre a 2022-es évet is kétségkívül dominálni fogja, ezért összegyűjtöttünk 5 olyan trendet, melyek egyre hangsúlyosabbá fognak válni az egészségtudatos berkekben.

1. Stressz menedzsment

Bár mindannyian szeretnénk véglegesen kiiktatni a stresszt az életünkből, a modern életvitelnek köszönhetően a legtöbbünknek valamilyen mértékben együtt kell élnünk vele. Viszont képesek vagyunk minimalizálni a minket érő stressz hatásokat és befolyásolni azt, hogy hogyan reagálunk rájuk.

A mentális jólét szerencsére egyre inkább előtérbe kerül, amely szerves részét képezi a stressz menedzsment is. A stressz, aggódás és a mentális problémák ismerten kihatnak az általános egészségügyi állapotunkra, ezért érdemes a megszokottnál nagyobb hangsúlyt fektetni a szellemi és lelki békénkre is.

Hatékony stresszkezelő megoldás például a meditáció, a mindfulness vagy az autogén training is, amelyek mind a gondolataink lelassítását, a fejünk “kiürítését” és a testünk ellazítását célozzák meg. Eredményesen csökkenthetjük a stresszt egy olyan hobbi végzésével is, ami ellazít minket és segít kilépni a mókuskerékből. Ennek fajtája viszont teljesen egyénfüggő. Van, akinél a sétálás és a természetjárás hozza el a kívánt hatást, míg mások az extrém sportok vagy a művészetek által tudják ellazítani magukat.

Érdemes megemlítenünk természetes stressz kezelőként az adaptogén növényi kivonatokat, melyek kapszulás vagy ital formájában is támogathatják jólétünket. Adaptogénnek nevezzük azokat a természetes összetevőket, melyek képesek szervezetünket ellenállóbbá tenni a stresszel szemben. Kizárólag azokat nevezhetjük adaptogénnek, melyek csökkentik a stressz okozta káros egészségügyi okozatokat, biztonságosak és hatékonyak, mentesek a negatív hatásoktól, mint például az elvonási tünetek, valamint nem befolyásolják a szervezet alapvető működését a szükségesnél nagyobb mértékben.

2. Fitness applikációk

A pandémia és a home office hatására egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a fitness applikációk. Ezek a megoldások olyan esetben is támogatják a mozogni vágyókat, amikor bármilyen okból nem tudják elhagyni otthonukat, vagy nem szeretnének időt pocsékolni az utazásra, esetleg pénzt szeretnének spórolni a konditerem bérleten.

Egyedüli hátrányuk, hogy maradéktalanul nem helyettesítik a személyi edzőket és az elvégezhető gyakorlatok száma is limitált lehet az otthon rendelkezésre álló eszközök és bútorok miatt. Ennek ellenére a fitness applikációk tökéletesek azoknak, akik komolyabb izomépítés nélkül, saját testsúlyos edzésekkel szeretnének leadni néhány kilót, vagy általános egészségügyi állapotukat javítanák heti 3-4 intenzívebb, esetleg 6-7 könnyebb átmozgató edzéssel.

Az otthon végzett edzések további támogatója lehet még egy okos óra is, ami a pulzusszám mellett méri az elégetett kalóriák mennyiségét és eltárolja az edzések statisztikáit. Emellett sok okosóra még azzal a lehetőséggel is felvértez minket, hogy az edzéseink statisztikáit megosszuk más okosóra-használó barátainkkal, ezáltal motiválhatjuk egymást a több, vagy keményebb mozgásra.

3. Minőségi alvás

Az egészséges életmód és a természetes egészség-támogatás elterjedésével egyre inkább hangsúlyosabbá válik a minőségi alvás kérdése. Globálisan rengetegen szenvednek álmatlanságtól, alvási nehézségektől, vagy gyakori éjszakai ébredéstől, amelyek képesek megpecsételni az ember teljes napját és csökkenteni a teljesítőképességet. Bár még mindig azt mondhatjuk, hogy korán elaludni nem “divat”, viszont egyre többen ébrednek rá, hogy szervezetük optimális működése érdekében oda kell figyelnünk a cirkadián ritmusunkra.

A cirkadián ritmus, a szervezetünkben végbemenő biológiai folyamatok összességét jelenti, melyek befolyásolják, hogy a nap során mikor vagyunk aktívak és mikor fáradunk és alszunk el. A cirkadián ritmusunk alapvetően a Nappal van összhangban, így, ha sikerül a mindennapi tevékenységeinket a Nap állásával összehangolnunk, akkor sokat tehetünk az egészségünkért. Így például 6-7 óra körül kellene felkelünk és 10, de legkésőbb 11 óra körül elaludnunk. Szervezetünk működése is ezt a napi ritmust követi, hiszen a májunk hajnal 1 és 2 óra között a legaktívabb, amikor nyugodtan el tudja végezni a méregtelenítési folyamatot, míg az emésztő nedveink szintje dél körül a legmagasabb, ezáltal felkészülve az aznapi legnagyobb mennyiségű étel megemésztésére. Amennyiben életvitelünk eltér ettől a ritmustól, több egészségügyi problémát is észlelhetünk magunkon hosszú távon. Hiába alszunk 8 órát, rengeteg különbség van a 22:00-06:00-ig tartó alvás és a 01:00-09:00-ig tartó alvás között.

A természetes cirkadián ritmusunk követése mellett más megoldásokkal is támogathatjuk az alvásunk minőségét. Érdemes az utolsó étkezés és az elalvás között 2 óra pihenést hagyni a szervezetünknek, az edzéseinket nem túl későn tartani és elalvás előtt pár órával pihentetni az elektronikai eszközök használatát.

4. Intuitív táplálkozás

Az intuitív táplálkozás, mint étkezési irányzat, egyre nagyobb népszerűségnek örvend napjainkban. Első körben azok az étkezési tanácsadók és dietetikusok képviselik ezt a trendet, akik felszólalnak az önsanyargató és hiánybetegségeket okozó diéták ellen. Az intuitív étkezés lényege, hogy ne éheztessük magunkat, együnk, amikor éhesek vagyunk és együnk olyan ételeket, amiket megkívánunk.

Ez így elég könnyűnek hangzik és sok egészségtelenül étkező ember is felbátorodhat ezen, hiszen valójában ők is csak akkor esznek, ha éhesek és csak azt, amit abban a pillanatban megkívánnak. Ezért nagyon fontos, hogy több dolgot is tisztába tegyünk, mielőtt az olvasók közül bárki például fagylalt vagy pizza diétába kezdene intuitív étkezés címen, mert “bármikor, bármennyit meg tudna enni belőle”.

A testünk egy felfoghatatlanul intelligens, bölcs és rugalmas szervezet. Képes tanulni és hozzászokni azokhoz a mintákhoz és rutinokhoz, amelyekre rászoktatjuk. Így például, ha egész nap szénhidrátot, keményítőt, cukrot és más egészségtelen ételeket adunk neki, egyértelműen azt is fogja tőlünk “kérni” mert nem tudja, hogy másféle táplálékforrás is a rendelkezésére áll. Viszont jó hír, hogy ahogy a rossz szokásokra rá tudjuk szoktatni, úgy le is tudjuk őt szoktatni ezekről. Álljunk át az egészséges étkezésre, ahol minden egyes fogásunk tápanyagdús összetevőkből áll és zárjuk ki az ismerten egészségtelen hozzávalókat. Tartsuk fenn ezt a szokásunkat legalább 1 hónapig és ezután észre fogjuk venni, hogy már nem kívánjuk többet a chipset, vagy a rántott húst, viszont helyette szívesen megennénk egy grillezett halat valamilyen zöldségkörettel.

Fontos, hogy az intuitív táplálkozás csak akkor működik, ha jó mintákra és tápanyagokra “szoktatjuk” rá a szervezetünket. Amennyiben nem tudjuk, hogy mit kellene ennünk, vagy különböző egészségügyi probléma miatt ki kell zárnunk bizonyos ételeket, forduljunk holisztikus táplálkozási tanácsadóhoz vagy dietetikushoz, aki nem csupán egy bizonyos típusú étrend eladásával foglalkozik, hanem a személyünkre szabja a tanácsait.

5. A bélflóra természetes támogatása

Azt eddig is sokan tudták, hogy antibiotikumok vagy más gyógyszerkészítmények – melyek baktériumölő hatással rendelkeznek – használata során vagy után ajánlott a pre- és probiotikumok használata. Szerencsére egyre több egészségügyi szakértő és tanácsadó hívja fel a figyelmet a bélflóránk és a mikrobiom jó állapotának fenntartására a hétköznapokban is. Ennek oka az, hogy a vastag és vékonybelek állapota elhanyagolhatatlan szempont az immunrendszerünk erősítése esetén.

Emiatt egyre elterjedtebbé válnak azok a természetes étrend-kiegészítők, házi készítésű ételek és étkezési irányzatok, amik kiemelten támogatják a belek egészségét. Ilyen étel például a fermentált zöldség – ami nem egyenlő a “hagyományos” cukros és ecetes vízben tárolt zöldségekkel -, vagy a kombucha és a kimchi, amelyek sokak számára újdonságként hathatnak. Ezen kívül érdemes gyakran valódi savanyú káposztát fogyasztani, ami tele van vitaminokkal és béltámogató baktériumokkal.

A bélflóránk támogatása érdekében nem csak az új termékek vagy ételek étrendünkbe iktatása a fontos, hanem a rossz baktériumok szaporodását elősegítő ételek kizárása is. Ilyen például a cukor, a búza vagy a glutén. A közhiedelemmel ellentétben a komplex, “teljes értékű” szénhidrátok sem támogatják az emésztést, hiszen azok feldolgozása a bélben történik meg, így úgymond “etetik”, vagyis táptalajt biztosítanak a rossz baktériumok burjánzásához.

Reméljük, hogy ez az összefoglaló elegendő inspirációt ad ahhoz, hogy megismerkedj részletesebben olyan természetes és “alternatív” megoldásokkal, amelyekkel javítani tudod egészségügyi állapotodat, vagy támogatni tudod életmódodat. Bár trendet jönnek és mennek, abban biztosak vagyunk, hogy az ebben a cikkben említettek nem csak a 2022-es évünkben lesznek hangsúlyosak, hanem az utána következő esztendőkben is egyre több háztartásba szövik majd be magukat.

Fontos!

A blogcikkeinkben közölt információk és állítások az étrend-kiegészítő és kozmetikum készítményeink összetevőiről, valamint azok hatásairól tudományos kutatások és klinikai vizsgálatok eredményein alapulnak. Ezeket az információkat az olvasók széles körű tájékoztatása céljából közöljük, és nem célunk bárkit, bármilyen módon termékek megvásárlására ösztönözni. A cikkekben közölt információk, illetve állítások alapját képező eredeti forrásokat minden esetben feltüntetjük a szöveges tartalom lezárásaként.
Fontos kihangsúlyozni, hogy az étrend-kiegészítők fogyasztása, illetve a kozmetikum készítmények használata nem helyettesíti a kiegyensúlyozott és változatos étrendet, valamint az egészséges életmódot. Fogyasztásuk, illetve használatuk nem helyettesíti továbbá a szakorvosi diagnózis felállítását, valamint a gyógyszeres, vagy bármilyen egyéb orvosi kezelést.
Mielőtt étrend-kiegészítőt fogyasztana, illetve kozmetikum készítményt használna, mindenképpen konzultáljon orvosával, különösen akkor, ha Ön terhes, szoptat, bármilyen egészségügyi problémája van, vagy gyógyszereket szed.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Szerző

Picture of <p><strong>Jake Crossman</strong></p> <p style="font-size: 14px; margin-top: -5px; line-height: 1.2;">     Nutrition Specialist (CNC-NASM) <br>     Managing Partner, USA Medical <br>     Los Angeles </p>

Jake Crossman

Nutrition Specialist (CNC-NASM)
Managing Partner, USA Medical
Los Angeles

Szenvedélyesen érdekel az egészség, és lenyűgöz az emberi test bonyolultsága. Szeretek elmélyülni abban, hogy mit jelent valójában egészségesnek lenni, és keresni a módját, hogyan lehetne ezt újragondolni. Folyamatosan keresem az új kutatásokat és lehetőségeket, amelyek hozzájárulnak az egészség megőrzéséhez és fejlesztéséhez.

Ugyanakkor egyértelmű, hogy valami nincs rendben: a történelem legfejlettebb „egészségügyi rendszere” áll rendelkezésünkre, mégis milliók halnak meg olyan betegségekben, amelyeknek már régen nem kellene fenyegetést jelenteniük.

Ezeknek az okoknak próbálok utánajárni. Célom, hogy a megszerzett ismereteket érthetően osszam meg, hogy te is gazdagodhass ezzel a tudással, és hozzájárulhass a saját egészséged megőrzéséhez.

Népszerű cikkeink

Legkelendőbb termékeink

What Our Clients Say
4108 vélemény